Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Gazuotas vanduo
Gazuotas vanduo - tai vienas iš tų daiktų, apie kuriuos pasakoja visi, kas sako, jog prie ruso buvo geriau. Stovėdavę tokie gazuoto vandens aparatai, automatai, kur įmeti 1 kapeiką ir gauni vandens su burbuliukais, tiesiog užgazuoto. O įmeti tris kapeikas ir gauni gazuoto vandens pasaldinto ir su sirupu kažkokiu.
Sirupas automatuose būdavo atseit apelsininis ar citrininis, tačiau išties pigus ir primityvus, su sintetiniais kvapikliais, kurie nei apelsinų, nei citrinų neprimindavo, bet visvien būdavo pakankamai maloniai kvepiantys, ypač dar kaip mažiems vaikams.
Tai dabar nostalgija kamuoja daugelį, pasakojasi tokie, kad visad buvę stiklinių tenai aparatuose ir neišvogdavę jų žmonės, nes būdavę su sąžine ir panašiai. Tiktai dažniausiai neužsiduoda niekas klausimu, kodėl pagal instrukcijas vienam aparatui priklausydavo 2 stiklinės, bet beveik visada tebūdavo tiktai 1. O ir tos vienos stiklinės kartais toksai automatas neturėdavo - laukdavo, kol aptarnaujantis personalas įdės naują.
Tai gi kad netiesa tas nevogimas, nes išvogdavę tas stiklines, o dar dažniau sudaužydavo jas, tai aparatas vis būdavo pilnas stiklo gurinukų. Tik vat kai tie aparatai būdavo už pačius vaikus didesni, tai vaikai tų stiklo šukių nepamatydavo, nes jos viduje įstrigdavo. Tai tas prižiūrintis aparatus personalas vis dėdavo ir dėdavo stiklines naujas.
Dar kiti įsigudrindavo taip sau ištisas dėžes stiklinių susikombinuot: kiekvieną rytą patyliukais pasiimdavo stiklinę iš aparato, tai greitai visi namai granionais stakanais užversti būdavo.
Taip kad daugeliui gazuotas vanduo kelia prisiminimus įvairius, dar netgi kartais ir didesnius, nei gira, kuri iš bačkų būdavo.
Vidurių infekcijos plitusios per gazuoto vandens aparatus
Daugelis nostalgiškai prisimena tuos gazuoto vandens automatus, ir tada dar nostalgiškai pasako, kad va, visi gerdavo, o niekas neužsikrėsdavo jokiomis ligomis. Taip dažnai ir sako - "va, visi gerdavome iš tų pačių stiklinių, bet niekas neužsikrėsdavo".
Deja, niekas neužduoda klausimo, kodėl tie aparatai dingo apie 1990 metus, ir dingo visiškai, visi ir vienu metu. O priežastis buvo labai paprasta - visi jie buvo uždrausti dėl sanitarinių priežasčių, nes paaiškėjo, kad būtent per juos labiausiai ir plito įvairios infekcijos. Uždraudė tuos aparatus anuo metu kokia tai Sanitarijos ir epidemiologijos tarnyba, kuri tomis infekcijomis rūpinosi.
Tipiškiausios ar bjauriausios infekcijos, kurios plisdavo per tokius aparatus:
- Dizenterija (šigeliozė)
- Infekcinė gelta (hepatitas A)
- Žarnyno virusai (norovirusas, rotavirusas, įvairūs enterovirusai ir pan.)
- Herpes virusas (t.y., ta pati visiems žinoma pūslelinė)
- Gonokokas (t.y., ne kas kita, o gonorėja)
Kadangi tipinės vidurių infekcijos turi gana ilgą išsivystymo laikotarpį, mažiausiai keletą dienų, o kartais ir porą savaičių, tai žmonės negalėdavo susieti savo elgesio su užsikrėtimu ir galvodavo, kad užsikrėtė kažkur kitur. Tiesiog būdavo praėję pernelyg daug laiko, kad gautųsi atsiminti. Jau vėlesniais laikais, kai buvo pradėti taikyti epidemiologinio tyrimo ir užkrato vietų atsekimo metodai, paaiškėdavo, kad ta pačia liga sergantys (pvz., dizenterija) būdavo lankęsi tam tikrose vietose, kur yra tokie aparatai.
Taigi, pirmiausiai buvo nurodyta, kad su tokiais aparatais leidžiama naudoti tik vienkartines stiklines, o kadangi tokių niekas tenai nedėdavo, tai gaudavosi, kad aparato ir nebūdavo galima naudoti. Taip visus šituos gazuoto vandens automatus ir pašalino.
Šių aparatų panaikinimas tapo vienu iš sėkmingiausių veiksmų, padėjusių sumažinti infekcijų sklaidą. Jei sovietmečio pabaigoje Žvėryno infekcinė ligoninė Vilniuje tarpais būdavo visa tiesiog perpildyta, blogesniu metu ligoniai gulėdavo net koridoriuose, tai pasibaigus sovietmečiui, infekcijos staigiai nunyko - kartu su uždarytais gazuoto vandens automatais. O jau apie 2000 metus Žvėryno infekcinėje ligoninėje teliko tik vienas veikiantis korpusas, naudojamas infekciniams ligoniams (kitas panaudotas laikinai sukurtam narkologiniam skyriui), o ir tas didesnę laiko dalį pustuštis. Visi kiti korpusai buvo tiesiog uždaryti ir užkonservuoti, nes šitos masinės per gazirofkės aparatus plitusios oralinio-fekalinio tipo infekcijos tiesiog išnyko, nebeliko ligonių.