Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Balti arkliai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Alkoholinės psichozės)
Jump to navigation Jump to search
 Star of life.png  Čia nėra informacija gydymui. Jei norite gydytis pats, tai pirma pasikonsultuokit su kokiu nors mediku, vaistininku ar bent jau psichiatru, nes savigyda neretai baigiasi mirtimi. Taip kad Pipedija atsiriboja nuo jūsų nemokšiškumo beigi neišmanymo, tegul ir pateikdama tam tikrą menamai medicinišką ir pseudomedicininę informaciją arba jos alternatyvas, įskaitant ir visai jau kliedesius, kurių geriau jau jūs neklausykit...
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose. Ir nepamirškite - jei turite teisingesnių faktų, galite juos čia pat pataisyti!
 553px-Cap2.jpg  Siekiant, kad straipsnis atrodytų rimtesnis ir moksliškesnis, jame pridėta daug ilgų tarptautinių žodžių
Jei manote, kad protingų tarptautinių žodžių čia per mažai, spauskite redaguoti ir įrašykite dar kelis savo nuožiūra. Geriausiai tinka lotyniški ir graikiški.
Labas, gal nori su manim pasikalbėti?

Balti arkliai, baltoji karštinė, alkoholinė psichozė arba delirium tremens (iš lot. "virpantis proto aptemimas") - alkoholinė psichozė, viena iš degeneratyvinių psichozių. Dauguma atvejų stebima, kaip alkoholizmo abstinencijos forma, pasireiškianti išskirtinai ryškiu deliriumu.

Dažnai liaudyje balti arkliai painiojami su kraštutiniu girtumu, tačiau turim pastebėti, kad tai gal ir nėra visiškai korektiška: pilnas ir švarus delirium tremens kyla būtent tada, kai ilgai gėręs asmuo nustoja gerti ir išblaivėja. Girtiems asmenims baltų arklių simptomatika neišsivysto, tad psichozės baimė gali tapti ir viena iš papildomų nuolatinio alkoholizmo priežasčių. Kartais balti arkliai kyla ir negirtuokliaujantiems asmenims, nuo sąlyginai nedidelių alkoholio dozių pavartojimo, kai kitą dieną pagirios netikėtai perauga į psichozę.

Dar sako, kad balti arkliai su arkliais tik tiek bendra teturi, kad kartais ima ir pasivaidena... Kita vertus, svarbu nesupainioti baltų arklių su visokiais mokslininkų ir ekonomistų kliedesiais, nes tie irgi neretai šneka apie visokius arklius, tik kad tie būna sferiniai ir vakuume. Identifikavus pastarąjį atvejį, reiktų įtarti ne delirium tremens, o Dementia praecox.


Baltosios karštinės simptomatika

Deliriumas išsivysto dažniausiai per 1-3 paras nuo staigaus alkoholio vartojimo nutraukimo, kiek rečiau - per kitą, trumpesnį ar ilgesnį laiką: 8-16 valandų ar 4-7 paras. Prieš prasidedant psichozei, dažniausiai pastebimi neurologinio pobūdžio sutrikimai: vėmimas, galvos skausmai, sutrikusi, neartikuliuota kalba, kai kuriais atvejais - traukuliai.

Pradinėje alkoholinės psichozės stadijoje ligonį ima kamuoti nerimas, artėjančios nelaimės nuojauta, nemiga, paranoja, kaltės jausmas - kitaip tariant, išsivysto taip vadinamas "moralinis pachmielas". Tuo pat metu reiškiasi ir somatinė simptomatika: pacientas smarkiai prakaituoja, pulsas padažnėjęs, kūno temperatūra pakilusi, kraujospūdis viršija normą, paraudusios akys ir veidas. Būdingas rankų drebulys. Pacientas skundžiasi kad jam šalta arba kad kyla viena kitą keičiančios karščio ir šalčio bangos.

Užmigęs, ligonis sapnuoja košmarus, užsnūstant gali reikštis haliucinacijos. Ne miego metu pastebimi aplinkos suvokimo sutrikimai, turintys haliucinacijų požymių - ligoniui pasigirsta, kad kažkas vaikšto gretimame kambaryje, kur išties nieko nėra, pasivaidena, kad grindimis prabėgo žiurkė ar katė, trinktelėjo durys ir pan..

Pagrindiniai gilios alkoholinės psichozės požymiai ima reikštis, praėjus 1-4 dienom nuo alkoholio vartojimo nutraukimo: kankinanti nemiga, ryškios regos, klausos irba taktilinės (lietimo) haliucinacijos, ligonį krečia šaltis, drebulys, kūno temperatūra pakilusi, aplinkos suvokimas sutrikęs. Gali prasidėti traukuliai, vėmimas, nevaldomas kosulys. Sunkiais atvejais ligonis gali pereiti į komą.

Haliucinacijos neretai būna grėsmingo pobūdžio, dažniausiai - vaizduojančios smulkius piktus padarus: "žalius žmogeliukus", velnius, kirmėles, vabzdžius, žiurkes ir pan.. Ligonis gali skųstis, kad gyviai laipioja jo kūnu, dažnai pacientas ima tuos gyvius gaudyti, bando juos traiškyti ar vaikyti. Elgesys neadekvatus, ligonis bando bendrauti su savo haliucinacijomis, nuo jų bėgti, gintis ar pan.. Ryškėjant psichozei, gali atsirasti ir stambesnių haliucinacijų: drakonai, kurie puola, saugumiečiai, norintys nužudyti, etc.. Šioje stadijoje prasideda ir ryškus kliedesys - dažnai dėl pavydo, persekiojimo manijos ar pan.. Emocinė ligonio būsena kraštutinai nestabili, svyruoja tarp neapykantos, meilės, agresijos, paniškos baimės ir t.t..

Dienos metu psichozės simptomai gali susilpnėti, ligoniui grįžta realybės pojūtis, atsiranda supratimas apie savo ligą, orientacija aplinkoje. Ligonis prisimena buvusias haliucinacijas ir savo elgesį, neretai ieško aplinkinių pagalbos. Tačiau toks pagerėjimas laikinas, praėjus kelioms-keliolikai valandų prasdeda nauja haliucinacijų ir kliedesio banga, ligonis vėl tampa pavojingu sau ir aplinkiniams.

Neretai pasitaiko disimuliacija. Patikrinama labai paprastai - pacientui duodamas švarus popieriaus lapas perskaitymui ar išjungtas telefonas pasikalbėjimui. Jei skaito irba kalbasi - atvejis aiškus, nes indukuotos haliucinacijos yra vienas ryškiausių beprasidedančio deliriumo požymių.

Alkoholinės psichozės metu ligonio hospitalizacija yra būtina, savisaugos ar agresijos instinktų vedamas jis gali susižaloti pats arba sužaloti aplinkinius. Dėl organinio nepakankamumo pacientą, nesant gydymo, gali ištikti mirtis.

Baltosios karštinės patogenezė ir diagnozavimas

Nesant gydymo, tipinė psichozė trunka 3-5 dienas, kartais ilgiau. Pirmas ir esminis sveikimo požymis - prasidėjęs normalus paciento miegas. Jau po pirmo ilgalaikio miego periodo psichozės požymiai ima nykti, ligonis pasveiksta. Tai būdingas požymis, leidžiantis diferencijuoti alkoholinę psichozę nuo daugumos kitų psichikos ligų.

Alkoholinė psichozė būdingesnė vyresnio amžiaus (~40 ar daugiau metų) asmenims, esant chroniškam (kasdieniam) alkoholio vartojimui. Dažniausiai pasireiškia po masyvaus daugiadienio gėrimo. Lėtiniu alkoholizmu nesergantiems asmenims deliriumas gali kilti po daugiadienio intensyvaus girtuokliavimo, tačiau tokie atvejai žymiai retesni.

Pakartotinis deliriumas gali kilti ir be gilios ilgalaikės alkoholinės intoksikacijos. Nereti atvejai, kai kelis deliriumo atvejus jau patyrę pacientai patiria deliriumą netgi po 100 gramų degtinės suvartojimo.

Išimtiniais atvejais baltoji karštinė gali kilti ir negeriantiems asmenims po vienkartinės stiprios alkoholinės intoksikacijos, o retkarčiais - net ir be stiprios intoksikacijos.

Identifikuojant delirium tremens būtina atkreipti dėmesį į tai, ar pacientas yra girtuokliaujantis, ar prieš prasidedant psichozei, buvo ilgesnis girtuokliavimo periodas, ar panašių psichozių būta anksčiau. Svarbu diferencijuoti nuo bipolinio sutrikimo ir schizofrenijos, ypač nuo paranoidinės ir hebefrenijos.

Svarbu turėti omeny ir tai, kad psichozės metu būna ir paradoksalių emocinių reakcijų, kai ligonį kamuoja perteklinis džiugumas, meilė aplinkiniams, kraštutinis darbingumas ir pan.. Kai kuriais atvejais psichozė gali išsivystyti ir pas praktiškai negeriančius asmenis, nuo nedidelio alkoholio kiekio pavartojimo.

Specifiniai atvejai

Korsakovo sindromas

Korsakovo sindromas - alkoholizmo atvejams būdinga specifinė psichozė, susijusi su vitamino B1 trūkumu. Išsivysto, kaip kombinuotas sutrikimas, susijęs ir su lengvesnėmis alkoholinės psichozės formomis, ir su būdingais avitaminoziniais smegenų pažeidimais. Ligonį kamuoja nerimas, nuotaikų kaita, miego sutrikimai, tačiau pilna psichozė neišsivysto. Vietoje to prasideda gilūs atminties praradimai - [amnezija]], pacientas neatsimena paskutinių įvykių. Nepaisant to, išlieka ankstesni įvykiai, profesinės žinios, ligonis prisimena save. Atminties praradimai pažeidžia periodą, kai buvo girtuokliaujama, taip pat ir susirgimo metu buvusius įvykius.

Hospitalizacija Korsakovo sindromo atveju būtina.

Alkoholinis kliedesys

Alkoholinis kliedesys - tai švelnesnė alkoholinės psichozės forma su b8dingais kliedesiais: ligonis kliedi, neadekvačiai suvokia aplinką, jį kamuoja nerimas, absurdiškos idėjos - dažniausiai įtarumas, persekiojimo manija, pavydas. Ligonis visur mato savo kliedesio įrodymus, pateikia "faktus", kad prieš jį surengtas sąmokslas, aplinkinius įtardinėja šnipinėjimu ar kėslais nužudyti jį. Kaip kliedesio rezultatas - ligonis gali tapti agresyvus, bandyti gintis nuo aplinkinių ar imtis suicidinių veiksmų.

Hospitalizacija alkoholinio kliedesio atveju būtina.

Alkoholinių psichozių gydymas ir prognozė

Hospitalizacija - būtina. Nesant gydymo, 10 procentų atvejų baigiasi mirtimi dėl somatinių priežasčių. Gydymas - simptomatinis, palaikomasis, psichozė kupiruojama benzodiazepinais. Sunkiais atvejais - antipsichotikai, vitaminas H - tai dažnai suveikia, kaip visas neišsprendžiamas problemas išsprendžianti gydomoji eutanazija.

Korsakovo psichozės prevencijai ir spartesniam atsistatymui - B grupės vitaminai. Orientuotis pirmiausiai į normalaus miego atstatymą, organizmo funkcijų užtikrinimą.


Dar žr.

  • Alkoholinis palimpsestas - jau kai šitas prasideda, tai reiškia, kad yra juntama rizika ir baltus arklius pasigaut
  • Kažkodėl cieli keturi balti arkliai pavaizduoti Kaišiadorių herbe. Ir dar įdomiau, kad dailininkai, kurie baltus arklius ten paišė, tai sakė, kad čia ne arkliai, o garvežiai kažkokie, bet visvien baltus arklius nupiešė.