Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Šenandorius
Šenandorius, dar vadinamas Shenandoah - miestelis Schuylkill, Pensilvanijoje, JAV. Šis miestelis XXa. pradžioje buvo vienas iš didžiausių Amerikos lietuvių centrų, netgi būdavo sakoma, kad tai esantis Amerikos Vilnius. Miestelis įkurtas taip pat besivadinančio Šenandoriaus slėnio viduryje, gražioje kalnų vietovėje.
Shenandoah arba Šenandorius buvo įkurtas 1862 ir greitai tapo vienu iš daugiausiai lietuvių turinčių miestų JAV. Savo sėkmės periode, apie 1925 metus tenai gyveno maždaug 30 tūkstančių žmonių (palyginus, tikrasis Vilnius tuo metu turėjo maždaug 180 tūkstančių gyventojų, t.y., vos 6 kartus daugiau). Turint omeny, kad absoliučiai didžiausią Šenandoriaus miesto gyventojų dalį sudarė iš Lietuvos ir Lenkijos atvykę imigrantai, iš kurių netoli pusės buvo lietuviai, tai mieste gyveno apytiksliai 10 tūkstančių lietuvių.
Šiuo metu Šenandorius yra gerokai sumažėjęs ir jame gyvena apie 5000 žmonių, iš kurių maždaug penktadalis laiko save lietuviais ar lietuvių kilmės amerikiečiais.
Dėl itin didelio lietuvių kiekio ir itin senos lietuviškos istorijos, Šenandoriuje pastatyta atminimo žyma, žyminti, kad čia "JAV Mažoji Lietuva" (Little Lithuania USA).
Šenandorius ir jo istorija
Pirmas gyventojas šioje vietovėje buvo kažkoksai fermeris Peter Kehley, kuris dar 1835 čia pasidarė kirtimus ir pasistatė sau rąstinę trobą. Po kokių 20 metų, kuriuos Peter Kehley pragyveno tiesiog visiškoje vienatvėje, iš kažkur atėjo Filadelfijos Žemės Kompanijos atstovai (Philadelphia Land Company), kurie atrado, kad tenai yra didžiuliai akmens anglių (kokybiškiausios jų rūšies - antracito) klodai ir nusipirko visas žemes su viskuo.
Jau 1862 ta kompanija įkūrė gyvenvietę, kurioje laukinio kapitalizmo pagrindais įsteigė ir anglių kasyklą. Kadangi anglys buvo itin kokybiškos (antracitas), tai biznis ėjosi labai gerai ir miestukas augo kaip ant mielių. Jei 1870 čia gyveno apie 3000 gyventojų, tai vos po dešimtmečio, 1880 jau gyveno virš 10000. Jau 1890 metais gyventojų skaičius pasiekė 16000, 1900 - jau 20000, 1910 - 26000, paskui I Pasaulinio karo, o dar paskui ir Didžiosios depresijos metu miesto augimas sulėtėjo, tačiau miestas vis dar ilgą laiką buvo didelis akmens anglies tiekėjas. Situacija pasikeitė tik po II Pasaulinio karo, kai akmens anglių poreikis ėmė staigiai kristi, nes atsirado kitų, geresnių energijos šaltinių. Tada ėmė kristi ir gyventojų skaičius.
Lietuviai Šenandoriuje
Pirmieji lietuviai Šenandoriuje apsigyveno, praėjus vos keleriems metams po miesto įkūrimo - dar 1869. Greitai lietuvių čia daugėjo ir jau po kelerių metų buvo gana nemaža bendruomenė, siekianti kelis šimtus žmonių.
Būtent čia, Šenandoriuje, buvo įkurta pirmoji JAV lietuvių parapija - dar 1872 metais, o greitai, jau 1891 metais, pastatyta ir pirmoji JAV lietuvių katalikų bažnyčia - Švento Jurgio bažnyčia. Nors tai buvo seniausia JAV lietuvių bažnyčia, ji priklausė Allentown diocezijai, kurios sprendimu 2010 metais buvo nugriauta, o žemė pradėta siūlyti pardavimui[1].
Išties tai buvo tiesiog apgailėtinas ir šūdinas Allentown diocezijos veiksmas, ir ne vienintelis atvejis, kai istorinės, itin reikšmingos lietuviams bažnyčios JAV buvo nugriaunamos vien tam, kad būtų galima pelningai parduoti žemę. Organizuojant aferą, diocezija ėmė skelbti, kad esą pastatas yra avarinės būklės. Nors vietinių lietuvių pasamdyti ekspertai nustatė, kad jokių problemų ar pavojaus nėra. Diocezija atsisakė ir pinigų rinkimo bažnyčios remontui, ir išvis bet kokių veiksmų, kurie leistų bažnyčią išgelbėti. Vietoje to, prasibylinėjusi prieš vietinius lietuvius, diocezija galų gale, 2010 metais nugriovė bažnyčią, taip sunaikindama itin svarbų architektūrinį ir istorinį paveldą.
Begriaunant bažnyčią, buvo didelių incidentų - dar griovimų pradžioje bent vienas iš darbininkų nugriuvęs, užsimušė negyvai. Daugelis šnekėjo, kad tai ne šiaip sau nelaimė, o likimas, nes nereikia griauti bažnyčių. Nepaisant to, griovimo darbai tęsėsi ir bažnyčia buvo nugriauta visiškai.
Galų gale viskas baigėsi tuo, kad jokio biznio iš nugriautos bažnyčios diocezija taip ir nepasidarė, nes kaip tik tuo metu atėjo krizė ir parduoti žemę jau ir taip mirdinėjančiame užkampio miestuke pasidarė netgi teoriškai neįmanoma. Taigi, vietoje įspūdingos istorinės bažnyčios tenai dabar plyno absurdiška plika pievelė, neturinti jokios prasmės, jokio grožio ir jokios naudos.
Iki nugriovimo Švento Jurgio bažnyčia Šenandoriuje buvo laikoma vienu iš seniausių, gražiausių ir didžiausią reikšmę turinčių Pensilvanijos valstijos architektūros paminklų.
Šenandorius yra svarbus lietuviams ir kitais atžvilgiais - tai iki šiol lietuviškiausias JAV miestas, o ir netgi keliolika šio miesto merų buvo lietuviai. Taigi, nors ir smarkiai sumažėjęs, po truputį merdintis, šis miestelis yra vis dar svarbus lietuvių istorinis centras.
Visokie šaltiniai beigi nuorodos
Tai čia žemiau pavardinti visokie šaltiniai beigi nuorodos straipsnio melagingumui paneigti arba patvirtinti. Pipedija niekaip negali garantuoti ar atsakyti, kad nuorodose surastas turinys neatitiks tiesos irba melo.