Šeima
Šeima - tai toksai biosocialinis darinys, kurio esmė - kad kokie nors gyvūnai ar žmonės susiburia į būrelį, kuris kartu gyvena, dauginasi, auga, ieškosi maisto, ginasi nuo priešų ir taip toliau. Savo esme šeimos kūrimas yra instinktyvus elgesys, kuris gerokai padidina paskirų individų šansus išgyventi, nes grupėje tie išgyvenimo šansai būna juntamai didesni.
Pastebėtina, kad biologiškai šeimos susidaro ne vien seksualinių santykių pagrindu, bet ir pagal kitus kriterijus - pvz., žolėdžiai gyvūnai natūraliai buriasi į būrius, nes jaunikliais gali pasirūpinti ir juos apginti ir kiti būrio nariai, o ne tik patelės. Patinai gi tokiais atvejais jaunikliais nesirūpina, bet neretai rūpinasi viso būrio gynyba nuo kokių nors smulkesnių plėšrūnų. Prie tokio būrio gali prisijungti ir kiti gyvūnai, iš kitų būrių, o patys būriai kartais gali skilti, sudarydami naujus būrius.
Tokio tipo elgesys gan būdingas, pvz., kokiems nors stumbrams ir kitiems dideliems žinduoliams.
Nors plėšrūnai turi neretai griežtesnę hierarchiją savo būriuose, bendra sandara irgi gana panaši - pvz., vilkų būryje būna nemažas kiekis patelių ir patinų, kurie kas kažkiek laiko gali ir keistis poromis. Taip pat būna vienas-kitas prisijungęs vilkas iš kitų būrių, o dalis būrio ilgainiui gali atskilti.
Dėl to, kad būrio elgesys gana sunkiai analizuojamas, paprastai stengiamasi tuos būrius minimizuoti, iki to lygio, kur būtų tik vilkų pora, tačiau praktikoje taip nesigauna - toje pat grupėje būna ir ankstesnių vadų jauni vilkai, ir kažkiek susenusių, dažniau senų patelių.
Įvairių beždžionių šeimos iš esmės irgi sudaro analogiškus būrius, kur būna grupė dominuojančių (pateles pisti galinčių) patinų, šiaip patelių, jauniklių, antraeilių patinų, taip pat ir atklydėlių beždžionių. Smulkiausia grupė čia būna tiesiog patelė ir vienas ar keli jaunikliai, tačiau praktikoje ten pat būna ir daugiau beždžionių.
Žmonių gi šeima, kiek rodo antropologiniai tyrimai, paprastai išauga iki nedidelės genties, savo sandara primenančios beždžiones - keletas patinų, kurie turi nuo vienos iki kelių patelių, taip pat nedominuojančių patinų, o taip pat jaunesnių patelių ir išvis jauniklių, o taip pat kažkiek nukaršusių individų, dažniau senų patelių.
Socialinis mechanizmas, kur žmonės turi poras, yra sukeltas daugiausiai teisinių reguliavimų ir bent iš dalies - daugelio patinų pavydo įtaką turintiems galingesniems patinams, kurie galėtų gauti po kelias pateles. Todėl teisiškai būna apribojamas vienam patinui tenkančių patelių skaičius.
Vienalytės šeimos, kur būna pora patinų ar pora patelių, laikomos netinkamomis, nes jos esą kokiu tai būdu gali kelti grėsmę toms paprastoms šeimoms. Antropologiniu vertinimu, vienalyčių šeimų pavojus skiriasi priklausomai nuo lyties:
- Patelių sukurta šeima laikoma kaip patelių praradimas, nes gaujos patinai nori tų patelių sau
- Patinėlių sukurta šeima laikoma kaip grėsmė, nes susibūrę silpnesni patinai gali atimti pateles iš kitų gaujos patinų
Taip ar anaip, matome, kad biologinė šeimos sąvoka išties gerokai skiriasi ir nuo tos, kurią piešia visokie tolerantai bei kiti liberastai, ir nuo tos, kurią paišo visokie naciukai.