Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Rusijos šešėlinis laivynas
Rusijos šešėlinis laivynas - tai įslaptintas, menamai ne Rusijai priklausantis laivynas, daugiausiai naudojamas Rusijos naftos eksportui, o taip pat, kiek mažesne dalimi - ir kitoms reikmėms, t.y., kitų žaliavų eksportui ir importui, o taip pat įvairiems neteisėtiems veiksmams, pvz., žvalgybai, visokioms provokacijoms, diversijoms ir panašiai. Vienos iš labiausiai pagarsėjusių akcijų, kurias vykdė Rusijos šešėlinis laivynas - tai kabelių karas.
Kaip dabar išskiria laivyno analitikai, yra trys viso Rusijos šešėlinio laivyno sluoksniai:
- Švarus laivynas - pagrindinai tanklaiviai, kurie nekelia jokių įtarimų, nepriklauso kokioms nors savininkus kaitaliojančioms firmoms, nebuvo per paskutinius kelerius metus perparduoti, nekeitė vėliavos, po kuria plaukioja ir taip toliau, o pagal visus požymius atrodo kaip legaliai veikiantys padorių firmų laivai. Šie laivai leidžia parduoti rusišką naftą į Vakarų pasaulio valstybes taip, lyg ši nafta būtų visai nesusijusi su Rusija.
- Kiek laivų priklauso šiam laivynui, nustatyti nepavyksta, nes šio laivyno laivai būtent ir yra neidentifikuojami, neatskiriami nuo legalių. Tokių nenustatytų, švaraus laivyno laivų tikėtina, kad yra bent keli šimtai.
- Bendras šių laivų išskyrimo kriterijus - nėra prie ko prisikabinti, viskas atrodo legalu ir gerai, t.y., laivai lieka nesusieti su Rusija, neatpažinti, kaip neteisėtų schemų dalyviai.
- Pilkasis laivynas - gana unikalus būtent Rusijos atvejui. Dar besiruošiant Rusijos-Ukrainos karui, o taip pat to karo pradžioje buvo prikurta daug užsienio kompanijų, kurios atseit nesusijusios su Rusija. Tos kompanijos atrodo kaip nesusijusios su Rusija, todėl nesankcionuojamos, atrodo kaip ir teisėtos. Tačiau šioms kompanijoms priklausantys laivai dalyvauja pervežant Rusijos naftą, ją paskui perkraunant ir taip toliau. Kad nesigautų atsekti ryšių, laivai neretai kaitalioja savininkus ir valstybes, po kurių vėliava plaukioja. Esminis šio laivyno tikslas - paslėpti galus taip, kad naftą galų gale gautųsi perkrauti į švarų laivyną, o tada jau parduoti į Vakarų valstybes.
- Šiuo metu yra identifikuota virš 1000 laivų, priklausančių pilkąjam laivynui, tačiau realiai tas laivų skaičius gali būti gerokai, iki dviejų kartų didesnis.
- Bendras šių laivų išskyrimo kriterijus - galimos sąsajos su Rusija ir įvairūs netiesioginiai nešvarios veiklos požymiai, tačiau formaliai nieko neteisėto.
- Tamsusis laivynas - šio laivyno laivai vykdo tamsias užduotis, kitaip tariant, plaukioja, tam tikrose maršrutų dalyse išjungdami automatines identifikavimo sistemas, galimai perkraudinėja krovinius ne uostuose, o jūroje ar nekontroliuojamose įlankose, perdavinėja melagingą savo lokaciją įvairioms sekimo sistemoms, perdavinėja melagingus laivo identifikacinius duomenis (t.y., apsimeta kitais laivais) ir taip toliau. Bent dalis iš šių laivų gali būti naudojama ir išvis nelegaliems, diversiniams veiksmams, kaip kad kabelių karui.
- Šiuo metu identifikuota apie 1300 tokių laivų, kurie susieti su Rusija ir kartu darė tokius nelegalius, neteisėtus veiksmus. Realiai tokių laivų gali būti apie porą kartų daugiau.
- Bendras šių laivų išskyrimo kriterijus - jie yra vykdę neteisėtus, nelegalius ar pan. veiksmus, arba jei tie veiksmai ir nebuvo nelegalūs, tai visvien vienareikšmiškai rodantys, kad buvo kažkuri kita neteisėta ir nelegali veikla.
Pačia svarbiausia visų šių trijų laivynų dalimi yra įvairūs tanklaiviai (t.y., šlapio krovinio - anglų kalba wet cargo laivai), nes jie leidžia vykdyti Rusijos naftos eksportą į Vakarų pasaulio valstybes. Tačiau analogiškai naudojami ir kitų rūšių laivai, skirti ir biriems kroviniams, ir konteineriams, ir taip toliau.
Nors įvairių organizacijų surenkami sekimo duomenys rodo, kad Rusijos šešėliniame laivyne dalyvauja bent 2-3 tūkstančiai laivų, Europos Sąjunga iki 2025 pradžios į sankcionuotų laivų sąrašą tėra įtraukusi tik apie pusantro šimto laivų, apie kuriuos yra labai patikimi įrodymai dėl nelegalios veiklos. Tačiau tai reiškia, kad sankcionuojami tik keli procentai iš visų schemose dalyvaujančių laivų. Tai reiškia, kad sankcijos nėra efektyvios.
Kaip spėjama, Rusijos šešėlinis laivynas gali vykdyti apie 80% viso Rusijos naftos eksporto, labai didele dalimi - per labai gerai kontroliuojamą ir kiaurai stebimą Baltijos jūrą, per kur išplukdoma maždaug pusė viso Rusijos naftos eksporto. Nepaisant stebėjimo, Rusijos šešėlinis laivynas veikia kuo puikiausiai.