Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!
Subskraibink Pipediją ant FB: |
Mažasis traukulinis priepuolis
Mažasis traukulinis priepolis (petit mal) būna paprastai visai be kokių nors aškesnių traukulių, bet taip tiesiog vadinamas, nes būna prie epilepsijos.
Išties tai traukuliai prie tokio priepolio neretai būna, bet tik pas paskiras raumenų grupes, tai dėl to pacientas dažniausiai nenugriūna ir nesitampo ant žemės visas baisiai, kaip kad būtų prie didžiojo traukulinio priepolio. Čia visi traukuliai tik tokie, kad pacientas gali galva linksėti kaip nors ar šiaip kokie raumenys virpėti, taip kad rankos smarkokai dreba irba akys viršun užverstos.
Būdinga, kad toksai priepolis tetrunka nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, o pacientas elgiasi taip ramiai, kad aplinkiniai neretai netgi nepastebi, kad kažkas įvyko. Sėdėjo pacientas, atsijungė, o paskui vėl į sąmonę sugryžo... Juk daugeliui taip būna.
Ir mes nejuokaujam čia, kai sakome, kad daug kam taip būna, nes epilepsija serga tuntai žmonių, tik kadangi po to mažojo priepolio pats pacientas nieko neatsimena, kas vyko, nes tai sąmonės sutrikimas, tai ir neatsimena, kas su juo buvo. O aplinkiniai irgi nepastebi. Tai kartais būna, kad pacientas 10 ar daugiau metų serga ta epilepsija, vis priepolius patirdamas, pakolei galų gale kažkas iš aplinkinių tą pamato tinkamu momentu ir kaip nors pasako.
Taip kad čia nėra ko stebėtis, nes per gyvenimą, iki sulaukdami 80 metų amžiaus, mažiausiai 10% žmonių patiria netgi didįjį priepolį, o jau mažąjį - tai matyt kad gal netgi ir visi.
Dar tiesa, būna ir absentiniai priepoliai, tai išvis netgi be jokių traukulių, ramūs, trumpalaikiai ir išvis jau pastebėti jų neįmanoma - atrodo, kad žmogus susimąstė, sustingo kuriam laikui, o paskui truputį nesusivokdmas aplinkoje apsižvalgė aplink ir vėl kaip niekur nieko. Tiesa, jei tokį žmogų to sustingimo metu pažiūrėt - tai galima pastebėti, kad vyzdžiai į šviesą nereaguoja ir šiaip jis kaip be sąmonės. Ir kokios nors encefalogramos rodo pakitusias psichikos bangas.
Dažniausiai prie mažųjų priepolių psichikos aura nepasitaiko, bet būna, kad ir pasitaiko. Tai tada aišku, pats pacientas gali ir susivokti, kad kažkas čia ne taip. O jei be auros - tai nei pacientas žino, nei aplinkiniai pastebi. Ir taip gali trukti daug metų, kol kažkas dėmesį atkreips.
Tiesa, čia turim pasakyti, kad jei mažieji priepoliai kartojasi, tai ir didysis traukulinis priepolis greičiausiai greitai pasirodys...