Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Subskraibink Pipediją ant FB:

Akalkulija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Akalkulija - negebėjimas skaičiuoti, o ir pažinti skaičius, o kartais netgi ir skaitmenis. Neretai nagrinėjamas, kaip disgrafijos variantas, tačiau išties yra gana paskiras, nes susijęs ne tik su žodžių atpažinimu, bet ir su gebėjimu logiškai mąstyti.

Paprastai, jei jau žmogus visiškai nemoka skaičiuoti, tai reiškia, kad arba silpnaprotis, arba su demencija, arba yra kokių nors smegenų pažeidimų. Tačiau tas būdinga sunkiems atvejams, kai pvz., žmogus negeba pirštais suskaičiuoti 2+2.

Daugeliu atvejų lengva akalkulija tėra prasto lavinimo mokyklose problema: vaikai verčiami iškalti įvairias formules ir skaičius atmintinai, tačiau taip ir neišmoksta tais skaičiais efektyviai manipuliuoti. Dėl priverstinio kalimo išsivysto neurotinis pasibjaurėjimas skaičiais, o dėl to - nesąmoningas bandymas priešintis bet kokiems skaičiavimams ir manipuliacijų skaičiais supratimui. Tokiu būdu išsivysto stabili psichogeninė akalkulija, turinti būdingus situacinių neurozių požymius.

Kaip lengvos psichogeninės akalkulijos pvz.: sutrikimą turinčiam žmogui bus sudėtinga pasakyti, kiek apytiksliai bus 4+7+2+6+3+8, tuo tarpu skaičiuose susigaudantis žmogus iškart primes, kad tai bus apytiksliai 30, nes yra 6 skaičiai, kurie vidutiniškai yra tarpe tarp 1 ir 10, t.y., maždaug po 5. Kaip matome, skirtumas labai nesudėtingas.

Sunkesniais akalkulijos atvejais pastebima ir aiški disgrafija, kai žmonės rašo skaičius su klaidomis, painioja, sunkiai įsimena ir pan.. Tai jau gali reikšti ne neurotinį negebėjimą skaičiuoti, o rimtesnį smegenų sutrikimą.