Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!
Subskraibink Pipediją ant FB: |
1637
1637 metai - tai tie, kurie buvo tarp 1636 ir 1638 metų. Šie metai būtų niekuo neypatingi, jei ne nuostabus faktas, kad būtent šių metų pradžioje Olandijoje įvyko pirma didelė žmonijos istorijoje žinoma bankų ir investicinių fondų griūtis, kurios pasekmės nuvilnijo per visą Europą, ilgam sutrikdydamos prekybą, o ir sukeldamos problemų turtingiausiems pasaulyje to meto prekeiviams, kurie kaip tik toje Olandijoje ir spietėsi, taip kad šiais metais įvyko pirma tokia didelė žmonijai žinoma ekonominė krizė, dėl kurios buvo kalta tulpių karštinė.
Visas reikalas prasidėjo nuo nekaltų gėlių - tulpių, katros buvo tais laikais visai dar nauju Europoje dalyku, todėl labai populiarios. Dėl didelės kainos tulpės jau apie 1610 metus buvo tapusios labai brangia preke, o jų puokštės aukštuomenėje buvo imtos vertinti, kaip vienareikšmis aukšto statuso simbolis, leidžiantis atskirti, kur žmogus šiaip šventėms pasipuošęs, bet neturtingas, o kur turčius, kuris gali sau leisti išlaidaut, nes rečiausių veislių tulpės kainuodavo tiek, kad už krepšelį retų veislių tulpių svogūnėlių kartais ir namą galima buvo nusipirkt.
Dėl nepaprastai augančios paklausos, o taip pat atsiradusios milžiniškos naujos rinkos Prancūzijoje, jau apie 1620 susiformavo atvirai spekuliaciniais sandėriais pasižyminti rinka, kur dominavo investicijos į būsimus derlius, įskaitant ir pasirodžiusias investicijas į derlius, būsiančius po 7-12 metų (tiek trunka tulpių auginimas iš sėklų, o ne iš svogūnėlių), o taip pat prasidėjo ir spekuliacijos, parduodant ateities sandorius.
Dėl kraštutinai aukšto pelningumo ir ypatingai didelių į tulpes investuojamų pinigų maždaug 1634 metais rinkoje ėmė rodytis aiškūs burbulo požymiai, tačiau bankai ir investiciniai fondai dėl pelno ėmė perkeldinėti investicijas į tulpes ir būsimus jų derlius. Kainų augimas buvo greitėjantis. Vien per 1636 metus tulpių kaina pakilo maždaug 20 kartų. Tačiau 1637 pradžioje, rinkai perkaitus, įvyko didžiulė rinkų griūtis ir per kelis mėnesius įvyko keliasdešimt kartų kainos kritimas.
Dėl milžiniškų į tulpes sukištų investicijų bankrutavo krūvos Olandijos verslų, bankų, investicinių bendrovių ir t.t., taip žmonijos istorijon įrašydamos pirmą juodą puslapį apie spekuliacijų atnešamas finansines katastrofas, taip kad ir naujos krizės bei visokios bankų griūtys - tai dar iš tų laikų ateinanti tradicija.