Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Lockheed F-104 Starfighter

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš F-104)
Jump to navigation Jump to search
Amerikiečių naudotas F-104, visas blizgantis.
Vokiečių naudotas F-104, su gražiais dviem papildomais pakabinamais kuro bakais.

Lockheed F-104 Starfighter - vienas iš pirmų serijinių viršgarsinių lėktuvų, amerikiečių naikintuvas iš gana ankstyvų Šaltojo karo laikų. Pradėtas bandyti 1954, o į ginkluotę priimtas 1958 metais.

Lockheed F-104 Starfighter garsėjo kaip labai greitas, tačiau nelabai manevringas naikintuvas, pasižymintis ne itin geru naikintuvu, todėl nelabai mėgstamas. Kitą vertus, būtent su šiuo naikintuvu įvairių NATO valstybių oro pajėgos įsitikino, kad ir lėktuvų panaudojimo efektyvumas, ir jų katastrofos - ne tiek pačių naikintuvų kokybės, kiek jų organizavimo tvarkos ir panaudojimo adekvatumo pasekmė.

Sukurtas kaip dideliems aukščiams skirtas greitas naikintuvas, jis paskui buvo naudojamas kaip atakos lėktuvas, skirtas naikinti antžeminiams taikiniams, o taip pat ir kaip bombonešis. Būtent su tuo siejama dauguma šio naikintuvo katastrofų. Vokietijoje pramintas našlių darytoju, naikintuvas tenai turėjo labai prastą šlovę, nors Vokietija šių lėktuvų buvo įsigijusi daugiausiai pasaulyje, netgi daugiau, negu JAV.

Daugeliui anuomet šie lėktuvai įsiminė kaip itin grakštūs, vos ne kosminiai aparatai, visa savo išvaizda kalbantys apie didžiulį skrydžių greitį.

Vienok skrydžių greitis buvo didelis, bet lėktuvų gedimai buvo dar greitesni. Tą labai aiškiai rodo statistika: iš kiek daugiau, nei 2500 pagamintų lėktuvų per eksploatacijos laiką nukrito ir sudužo:

Dar nenustatytas kiekis sudužo kitose valstybėse, kurios per eksploatacijos laiką šitokiu sudužimo būdu prarado maždaug 10-25% šitų naikintuvų.

Kaip parodė vėlėsni tyrimai ir skandalai, ypač tie, kurie apie 1970 vyko Vokietijoje, daugiausiai bėdos buvo susijusios su tuo, kad šiuos lėktuvus nuolat bandyta naudoti ne pagal paskirtį - ne kaip stratosferinius naikintuvus, o kaip žemai skrendančius atakos lėktuvus ar bombonešius. Žemuose aukščiuose lėktuvai gaudavo per dideles apkrovas, dėl stiprios trinties į orą įkaisdavo, paskiros dalys deformuodavosi ir taip toliau. Dėl to ir lėktuvai gesdavo. Negana to, žemame skrydžio aukštyje viršgarsinis lėktuvas turėdavo mažai šansų išsisukti nuo kokių nors kalvų, kitų lėktuvų ir panašiai, ypač dar turint omeny, kad tai buvo vienas iš pirmų, netobulų viršgarsinių naikintuvų.

Tose šalyse, kur šie lėktuvai naudoti pagal paskirtį - aukštuminiams skrydžiams - tenai ir katastrofų nelabai būdavo, jos būdavo kaip retos išimtys.